sobota, 31 stycznia 2015

SCENARIUSZ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH „W zamku Gryfitów”

Dorota Dankowska



I CZĘŚĆ

Uderzeniem talerzy, gongu rozpoczyna się uroczystość)
1.      U. Śpiewają ustaloną piosenkę  ........................................................
2.      Prowadzący wita uczniów,  rodziców i zaproszonych gości na tej uroczystej imprezie.
3.       (Muzyka elektroniczna- Uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi zostają wprowadzeni w atmosferę turnieju rycerskiego)
-         „A teraz proszę, aby wszyscy zamknęli oczy, za chwilę znajdziemy się w przepięknej scenerii zamku, gdzie odbędzie się turniej sprawdzający waszą sprawność, odwagę i inne umiejętności, którego wynik pozwoli pasować nowoprzybyłych żaczków na uczniów tej szkoły.” ( W trakcie muzyki na głównej scenie pojawiają się postaci:  księżnej Anna i  książę Kaźko Słupski. Uczniowie i rodzice otwierają oczy i oklaskami witają książęcą rodzinkę.

piątek, 30 stycznia 2015

Scenariusz imprezy integracyjnej klas drugich „ Grypie mówimy nie”




 Hasło przewodnie „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „

Cele:

Ø      Profilaktyka zdrowotna – jak postępować  , aby ustrzec się grypy

Ø      Integracja uczniów z klas drugich
Metody  :

Ø      Zabawy słowne , muzyczne i ruchowe

Miejsce :

Ø      Hol szkolny .

Urządzenia technicznych:

Ø      Sprzęt nagłośniający

Ø      Mikrofony

Pomoce :

Ø      5 ławeczek

Ø      5 arkuszy papieru

Ø      litery

Ø      kleje , mazaki

Ø      płyta z piosenkami

Przebieg imprezy :

1. Wysłuchanie piosenki pt. „Zdrowa piosenka:
2.Powitanie  - przedstawienie  celu naszego spotkania

Witajcie! Zapewne domyślacie się celu naszego spotkania. Podpowiedzią była piosenka , której wysłuchaliście na początku. Oczywiście dzisiaj wspólnie bawiąc się odpowiemy sobie na pytanie: „Jak  należy postępować, aby ustrzec się grypy „. 
Na początek nauczymy się hasła przewodniego:
„ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „

3. Wysłuchanie  „ Zdrowej piosenki”.

4. Pierwsza zabawa
q       Trzyosobowe drużyny z każdej klasy podchodzą do przygotowanych stolików.
Pierwsza konkurencja polega na ułożeniu z liter hasła i umieszczanie go na plakatach poszczególnych klas.
Hasło: „ Myj ręce „ .
q       Każda klasa , która  ukończy zadanie przykleja je na swoim plakacie .
Uczeń z klasy II a odczytuje  instrukcję.

Jak prawidłowo umyć ręce
Używamy mydła i gorącej wody.
Myjemy dokładnie wszystkie powierzchnie, nie tylko wewnętrzną stronę dłoni. Nie zapominamy o nadgarstkach i tym, co może się znaleźć pod paznokciami. Dlatego z pewnością przyda nam się specjalna malutka szczoteczka,
Ręce myjemy przez ok. 20 sekund, iż mycie rąk wodą i mydłem przez ten czas usuwa 90 procent bakterii. Dłonie osuszamy czystym ręcznikiem bawełnianym lub jednorazowym z papieru.

q       Po przeczytaniu instrukcji przypominamy hasło przewodnie  „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „
q       Nauka fragmentu piosenki:
„ Myjemy rączki , myjemy rączki .
  Żeby nie chorować    2x
Żeby mamusi nie bolała głowa 2x „

 5. Przechodzimy do kolejnej konkurencji .Na tablicy pojawia się zaszyfrowane hasło:
    _ _ _ _   _ _ _ _ _ _ _     _    _ _ _ _ _
    
( J  e d z   w a r z y w a     i     o w o c e)

q       Klasy kolejno podają litery  z alfabetu . Jeżeli podana litera jest ukryta w haśle ,     zostaje odsłonięta . Klasa ma prawo odgadnięcia hasła. Jeżeli nie odgadnie , kolejna klasa podaje swoją literę, aż do odgadnięcia hasła.
q       Klasy wpisują odgadnięte hasło na swoje plakaty. Uczeń z klasy II b odczytuje instrukcje:  Dlaczego należy jeść owoce i warzywa  ?
Jedną z 10 zasad zdrowego sposobu odżywiania jest umieszczenie w codziennej diecie owoców i warzyw. Powinniśmy spożywać w ciągu dnia 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw. Często w naszej diecie brakuje tej grupy produktów, a  przecież powinny być uzupełnieniem każdego posiłku.
Warzywa i owoce są bogate w witaminy i składniki mineralne.

q       Po przeczytaniu instrukcji przypominamy hasło przewodnie  „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „
q       Nauka fragmentu piosenki :
„Witaminki , witaminki dla chłopczyka dla dziewczynki”

 6. Zabawa ruchowa w takt piosenki „ Ruch, ruch „
q       Uczniowie wykonują inspirowane przez prowadzącą ćwiczenia gimnastyczne. Po ćwiczeniach wybrani uczniowie poszczególnych klas  przyklejają hasło
     ” Ruch to zdrowie” na swój plakat,
q       pozostali głośno powtarzają  hasło dnia „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „
q       Uczeń z klasy II c odczytuje instrukcję:  Dlaczego ruch to zdrowie?
Ruch jest przyjazny dla organizmu, jest najskuteczniejszą metodą walki o zdrowie. Jest kilka powodów, dla których warto jest zwiększyć swoją aktywność fizyczną, dzięki niemu możemy być zdrowi. To właśnie ruch uchroni nas od wielu problemów zdrowotnych  i  pozwoli także zachować dobrą kondycję, a także piękną sylwetkę. . Ruch pozwoli nam poprawić swoje samopoczucie i nastrój, rozluźnić się po ciężkim dniu, a także zwiększyć siły i chęci do pracy i nauki.
q       Po przeczytaniu instrukcji przypominamy hasło przewodnie  „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „

 7.Kolejna konkurencja - szyfrowanka , każda klasa dostaje zaszyfrowane hasło. Odszyfrowane nakleja na plakat. „Pij dużo płynów”.
q       Uczeń z klasy II c odczytuje instrukcję: Dlaczego powinniśmy pić dużo płynów?
Picie płynów  jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i ładnego wyglądu. Jej niedobory mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie.
q       Po przeczytaniu instrukcji przypominamy hasło przewodnie  „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „

8. Przed nami ostatnia konkurencja  uczniowie poszczególnych klas otrzymują karty na których są działania z matematyki. Po ich rozwiązaniu odczytują hasło i nakleją  na swój plakat.


10-9= …. U      12 -10 =…B      23-20= …I        10-6= …E       3+2 += …R

16-8=… A          4+3=…J          5+3=  … S      10-1=…Ę         20-10=…  T

10+1=…O         6+6=…W         20-7=…N        7+7=…D          8+7=…P

 21-4=…D          9+9=…Y


U
B
I
E
R
A
J
 
1
2
3
4
5
6
7
 

S
I
Ę
 
8
3
9
 


S
T
O
S
O
W
N
I
E
 
8
10
11
8
11
12
13
3
4
 


D
O
 
14
11
 


P
O
G
O
D
Y
 
15
11
16
11
17
18
 

q       Uczeń z klasy II c odczytuje instrukcję: Dlaczego powinniśmy ubierać się stosownie do pogody ?
Najważniejsze, aby jesienią ubierać stosownie do pogody. Ważne, aby się  nie przegrzewać. Poranki są już bardzo zimne, zdarzają się przymrozki, ale w południe, gdy zaświeci słońce, robi się ciepło. Dlatego rano, wychodząc na dwór należy ubrać  się  "na cebulkę".
q       Po przeczytaniu instrukcji przypominamy hasło przewodnie  „ My się grypy nie boimy , bo skutecznie z nią walczymy „

 8.Podsumowanie
Mam nadzieje, że świetnie się bawiliście. A przy okazji dowiedzieliście jak postępować aby ustrzec się przed grypą. Uczniowie wspólnie odczytują hasła ze swoich plakatów.  
l      Myj ręce!
l      Jedz  warzywa i owoce !
l      Ruszaj się – bo sport to zdrowie !
l      Pij dużo płynów !
l      Ubieraj się stosownie do pogody !

q       Na koniec chciałabym przypomnieć dwa ważne numery telefonów 999 i 112.
Zapamiętaj je! One mogą uratować komuś życie
- Uczniowie powtarzają numery.

q       Na pożegnanie przypomnimy sobie piosenkę pt „ Zdrowa piosenkę „ Każda klasa wraz z wychowawcą przyklei plakat na korytarzu szkolnym aby inni uczniowie wiedzieli jak ustrzec się przed grypą. Dziękuję za spotkanie , proszę rozejść się do klas.


środa, 28 stycznia 2015

OBRAZKI Z PODWÓRKA

Dorota Dankowska

WYSTĘPUJĄ:  

ANIOŁ:
DIABEŁ:
PIOTREK
CHŁOPIEC
RAFAŁ
KAŚKA
DZIEWCZYNKA 1
DZIEWCZYNKA 2
MAREK:
JOLA:


SCENA 1
Taniec i piosenka
Wchodzi Diabeł i Anioł

DIABEŁ:
Cześć Anioł!

ANIOŁ
 Witaj !

DIABEŁ:
A co to w niebie kryzys, żeś na ziemię przyleciał? Nie masz tu czego szukać bracie! To mój rewir!

ANIOŁ:
 od kiedy twój?  Akt własności posiadasz?  Czyj to rewir  się, to się jeszcze okaże! Z misją ważną przybywam. Ludzi oświecić muszę!

DIABEŁ:
Anioł! Nie rozśmieszaj mnie! „ Ludzi oświecić muszę!” Ci twoi ludzie już są oświeceni! Widzą to, co ja chcę, by widzieli. Słyszą to, co słyszeć im każę!  I działają dokładnie tak, jak ja chcę! Zatem możesz wracać skąd przybyłeś! Misję  anielską uważam za zakończoną!

ANIOŁ:
Fakt! Ludzie mają oczy, a nie widzą! Mają uszy, a nie słyszą! Serca im kamienieją! Czas to zmienić!

DIABEŁ:
Anioł! Ale ty naiwny jesteś! Zatem patrz! Patrz na tych twoich ludzi! Oto obrazek z podwórka!






Klaps.
Na scenę wbiega zespół taneczny!

PIOTREK:
Rafał! Rafał! Pośpiesz się, bo się spóźnimy do kina!

RAFAŁ:
Już jestem! Poczekajmy na Kaśkę. Ona też idzie z nami!

KAŚKA:
 Cześć chłopaki! Idziemy?

DZIEWCZYNKA 1:
Obrazki sprzedaję!  Obrazki ręcznie malowane!
Podchodzi do dzieci
Kupicie ode mnie chociaż jeden obrazek?

PIOTREK:
Phi! A na co mi taki obrazek!?

RAFAŁ:
Sam lepszy namaluję! Spadaj!

KAŚKA:
Wiecie co? Wstyd mi za was! Nie wolno tak ludzi traktować. Zrobiliście jej przykrość!

RAFAŁ:
A co nam będzie wciskać jakieś tam bazgroty?

PIOTREK:
Naciągaczka  jedna!

Kaśka podbiega do dziewczynki. Chwilę z nią rozmawia. Ogląda obrazki. Kupuje jeden.

RAFAŁ:
Kaśka! Idziesz, czy nie?

PIOTREK:
Bo sami pójdziemy!

Kaśka wraca do chłopców. Pokazuje im swój nowy nabytek.
PIOTREK:
Kupiłaś od niej? Ty chyba na głowę upadłaś! Nie masz na co pieniędzy wydawać?

RAFAŁ:
A za co teraz kupisz bilet do kina? No za co?

KAŚKA:
Słusznie. Nie mam już pieniędzy na kino. Ale opłacało się!  Wiecie, ta dziewczynka ma chorą na dziecięce porażenie mózgowe siostrę, która wymaga leczenia i rehabilitacji. W domu jest ciężka sytuacja. Ona maluje te obrazki, aby  pomóc siostrze.

RAFAŁ:
Ten film już widziałem. Kupię od niej też obrazek.

PIOTREK:
Dobrze malujesz, to możesz namalować jej kilka. Zawsze będzie miała więcej do sprzedaży!

KAŚKA:
Mam pomysł! Możemy aukcję prac zorganizować!

PIOTREK:
Ogłosimy znajomym. Może nawet jakieś występy charytatywne…

RAFAŁ:
Do tego dołożymy zbiórkę surowców wtórnych… Zawsze to też jakiś grosz!

Dziewczynka podchodzi do nich. Chwytają się za ręce.
Razem: Kiedy jesteśmy razem, to wszystko jest łatwiejsze!

Piosenka I zwrotka: Kiedy jesteśmy razem, to nic się nie boimy…..

SCENA 2
ANIOŁ:
I co teraz powiesz Diable?

DIABEŁ:
Phi… zobaczmy następny obrazek z podwórka!


Klaps
Dzieci grają w piłkę. Na scenie pojawia się chłopiec. Stoi z boku i przygląda się grającym. Jest smutny.

MAREK:
Patrzcie! A ten znowu tam stoi i się gapi! Zaraz go przepędzę! Drażni mnie!

JOLA:
Przestań! Może chce z nami zagrać?

KAŚKA:
On? On na pewno nie potrafi grać. Wygląda na ofiarę losu!
Próbują grać dalej, ale im nie wychodzi.

RAFAŁ:
 Ej, ty! Idź sobie stąd! Przeszkadzasz!

MAREK:
Nie, ja nie mogę, kiedy on tak się gapi! Jakby piłkę chciał zjeść! Zwraca się do chłopca -  Chcesz z nami zagrać?
Chłopiec przecząco kręci głową.

MAREK:
To odejdź! Słyszysz? Odejdź stąd!
Jola podbiega do chłopca i ciągnie w stronę dzieci. Ten opiera się.

JOLA:
Chodź , co będziesz tak stał!  Jak nie umiesz grać , to się nauczysz.

CHŁOPIEC: Chciałbym, ale nie mogę.  Mam chore, bardzo słabe serce. Wysiłek mógłby mnie zabić?

MAREK:
Jak to chore serce?

CHŁOPIEC: Jestem niepełnosprawny! Tak trudno to pojąć? Chory jestem i mogę tylko patrzeć jak wy gracie. Myślicie, że to tak fajnie stać i patrzeć. I być ciągle z boku. Myślicie, że to tak fajnie, kiedy nic ci nie wolno?! Myślicie, że to tak fajnie być ciągle samemu jak ten kołek w płocie? Myślicie, że…

JOLA:
Przestań! Już nie jesteś sam! Grać nie możesz, ale w zabawie uczestniczyć możesz.

CHŁOPIEC:
Jak?

RAFAŁ:
Widziałeś kiedyś mecz w telewizji?

CHŁOPIEC:
Tak.

RAFAŁ:
To będziesz komentatorem. Takim z telewizji, no.., wiesz!

RAZEM:
Świetny pomysł!

CHŁOPIEC:
 Naprawdę chcecie, żebym…

KAŚKA:
Kiedy jesteśmy razem , to wszystko jest łatwiejsze!

Piosenka

SCENA  3

ANIOŁ;
CHA ….CHA….. CHA….

DIABEŁ:
Anioł! Nie wkurzaj mnie!

ANIOŁ:
Ja? Ja ?... Ty Diabeł się wyrażaj! Przed posłańcem z nieba stoisz!  Przegrałeś. Przegrałeś z kretesem. A jeśli ci mało, to patrz!

KLAPS
Dzieci jeżdżą na deskorolkach, lub hulajnodze.

PIOTREK:
Z drogi! Nie słyszysz , jak wołam?

KAŚKA:
 Ona nie słyszy. Możesz sobie krzyczeć do woli.

PIOTREK:
Jak to nie słyszy? Głucha, czy co?

JOLA:
Głucha i na dodatek niema.  Nie słyszy i nie mówi. Taka się urodziła. Tak wszyscy mówią.

MAREK:
To jak można się z nią porozumieć?

KAŚKA: 
O języku migowym słyszałeś? To taki język gestów.

PIOTREK:
 A jeśli ktoś nie zna takiego języka, to co?

JOLA:
To musi ruszyć głową i coś wymyślić.

PIOTREK:
 Pfi….
Piotrek odjeżdża – STOP – KLATKA

DIABEŁ:
Patrz Anioł! Patrz uważnie! Ludzie są zbyt leniwi, żeby…

ANIOŁ:  Może są leniwi, ale wrażliwi

KLAPS

MAREK: podchodzi do dziewczynki.  I zaczyna z nią rozmowę na migi. Do Marka dołączają koleżanki i Piotrek. Wszyscy się śmieją. Piotrek podaje dziewczynce hulajnogę, a ta zaczyna jeździć.

DIABEŁ:
Nie!

ANIOŁ:
Tak!

WSZYSCY: Kiedy jesteśmy razem to wszystko jest łatwiejsze.
  Kiedy jesteśmy razem, życie jest przyjemniejsze.

                  Kiedy jesteśmy razem, kiedy jesteśmy razem – HEJ!