PRZEDSIĘWZIĘCIA TEATRALNE

 Festiwal Małych Form Teatralnych
Festiwal Małych Form Teatralnych
Festiwal powstał z myślą o dzieciach , o rozwijaniu ich zdolności, zainteresowań oraz stworzeniu im możliwości aktywnego uczestnictwa w sztuce dając miejsce prezentacji twórczości, konfrontacji doświadczeń i wielu emocji i wzruszeń.
Pierwszy Festiwal odbył się w 1993 r w Szkole Podstawowej nr 5 w Słupsku , przy ulicy Prusa 1. Swoją pasją do sztuki i twórczości dziecięcej zarażałam coraz to więcej koleżanek i kolegów, których z roku na rok do pracy przy organizacji tej imprezy kulturalnej przybywało.
Bardzo szybko nasz Festiwal Małych Form Teatralnych stał się imprezą kulturalną nie tylko szkoły , ale i miasta. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci , nauczycieli i rodziców.
W 1999 r zmieniłam miejsce pracy ( dawna SP 5 została przekształcona w gimnazjum) i do nowej SP 5 przy ulicy Hubalczyków przeniosłam tę imprezę kulturalną, która dzięki aprobacie, zaangażowaniu nowej dyrekcji, p. K. Lewandowskiej mogła być nadal kontynuowana, a przy tym z roku na rok jej ranga i prestiż stawał się coraz wyższy.
Najważniejszym zadaniem przy organizacji, było o pozyskanie fachowego jury. Ludzie ze świata kultury, aktorzy, reżyserzy, dziennikarze, instruktorzy teatralni wykazali wiele zrozumienia i zainteresowania dla naszego Festiwalu. Bardzo chętnie, społecznie uczestniczyli w niezwykle ciężkiej i trudnej pracy jury w trzech kategoriach teatralnych: teatru lalki, teatru żywego planu i teatru jednego aktora. Służyli również pomocą w organizacji warsztatów teatralnych dla nauczycieli instruktorów. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Udzielali wiele cennych rad i wskazówek.
Nie zawodzili również sponsorzy, których szukałam wśród rodziców, zakładów pracy i różnorodnych firm prywatnych. Liczył się każdy grosz, bowiem założeniem festiwalu było, to, iż każde dziecko musi otrzymać jakiś upominek oraz poczęstunek. A liczba uczestników kształtuje się zwykle około 200 . Dlatego też nie wartość nagrody miała znaczenie, ale jej cel i fakt możliwości udziału w imprezie.
Nie zapominaliśmy nigdy o nauczycielach instruktorach, którzy od pierwszego festiwalu otrzymywali imienne podziękowania za trud pracy zaprojektowane i wykonane przeze mnie.
W 2002 r Festiwal obchodził swój jubileusz X lecie. Nie zabrakło urodzinowego torta.
Mam nadzieję ,że odbędą się kolejne edycje festiwalu, którego organizacja okazała się jak najbardziej trafna i potrzebna słupskim szkołom i miastu. A chętnych do pracy z dziećmi będzie coraz więcej przybywać.
- Szkolny Tydzień kolędniczy
Podstawowym celem Szkolnego Tygodnia Kolędniczego jest przywołanie starych, pięknych, ludowych, regionalnych, polskich tradycji i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Osobliwością Kaszub jest to, że obrzędy związane ze świętami rozpoczynają się już w czasie adwentu, a chodzenie z szopką- dwa tygodnie przed Gwiazdką. A zatem pragniemy wskrzesić ten niezwykle interesujący zwyczaj kolędników i kolędowania.
W kaszubskiej tradycji chodzenie z szopką łączone było ze śpiewaniem kolęd i komicznym przedstawieniem z udziałem Heroda, diabła i śmierci. Przyjście kolędników dzwonkami i gwizdaniem zapowiadał Gwiżdż, który pytał gospodarzy, czy zechcą przyjąć kolędników. Postaci kolędników były różnorodne i zawsze coś symbolizowały, np. Gwiazdor ( rozdawał prezenty) ,policjant (zapowiadał przybycie Gwiazdki), Dziad z Babą , kominiarz, bocian (mają przynieść szczęście), Żyd z niedźwiedziem (mający zapewnić urodzaj i siłę). Kolędnicy starają się narozrabiać i wprowadzić wszystkich w doskonały nastrój. Najbardziej psotny jest diabeł. Chłop z Baba tańczą, kominiarz przyczernia co ładniejsze dziewczyny, diabeł straszy, a bocian zagląda w każdy kąt. Program kończą życzeniami z okazji świąt i Nowego Roku.
Szkolny Tydzień kolędniczy okazał się strzałem w dziesiątkę. Przed świętami po szkole chodzili przebierańcy. Było wesoło i inaczej. Kiedy zaczynaliśmy w grudniu 2001 roku do wspólnego kolędowania zgłosiło się tylko 7 zespołów. Z roku na rok przybywa nas. Oto ostatnie lata:
2009 22 zespoły kolędnicze
2008 18 zespołów kolędniczych
2016 - 22 zespoły kolednicze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz